Се разгледува предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за терминал за отпечаток од прст на пописот

Надлежните инстутуции го разгледуваат предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за набавка на терминал за отпечаток од прст за попсиот, соопшти владиниот портпарол, Муамет Хоџа.

Тој истакна дека спроведувањето на пописот е во интерес на сите и повеќе не смее да биде одложуван.

Хоџа рече дека Државниот завод за статистика непречено ги извршува сите подготовки за одржување на пописот во април 2021 година.

Тој тврди дека во пописот нема политика, туку станува збор за статистичка операција под мониторинг на Евростат.

Претходна вестТри лица повредени во сообраќајка
Следна вестВо ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти