Шест скопски општини со повеќе од 1.000 активни случаи на вирусот, најмногу во Гази Баба

Нови 103 лица во Скопје се инфицирани од корона вирусот со што вкупната бројка на случаевите во главниот град достигна 11.307 лица. Во вкупни шест скопски општини има повеќе од илјада инфицирани граѓани – најмногу во Гази Баба 1690, а потоа следат Аеродром со 1556, Кисела Вода со 1481, Карпош со 1416 Центар 1249 и Ѓорче Петров – 1022.

Во Чаир има 722 активни случаи, во Бутел 587, Шуто Оеизари 194 и во Сарај 175.

 На поширокото скопско подрачје состојбата е следна: Студеничани – 59Арачиново -22, Илинден – 311, Сопиште – 68, Чучер Сандево – 102, Петровец –116, Зелениково -105, Странец – 257 и Нераспределен- 165.

Претходна вест26 пациенти починале од вирусот, тестирани биле 714 лица – 213 се заразени
Следна вестМВР апелира граѓаните да не користат петарди за празниците