Скопје стасува со 3.000 активни случаи, само во Аеродром 592

Скопје со 2.983 активни случаеви е најголемо жариште на корона вирус во Македонија, а во градот тоа е општина Аеродром со 592 случаи. Ова го покажуваат последните податоци на Министерството за здравство откако во изминатово деноноќие во главниот град имаше 325 новозаразени и 89 оздравени лица. Од почетокот на епидемијата во Скопје се заразиле 10.493 лица,

По Аеродром општина со најмногу заболени е Карпош – 479 а потоа следуваат Центар со 476, Гази Баба – 353, Кисела Вода – 332, Ѓорче Петров – 240, Чаир – 134, Бутел – 122, Сарај – 23 и Шуто Оризари – 17.

Во Студеничани има 6,Арачиново – 9,,Илинден – 49, Сопиште – 25, Чучер Сандево – 11, Петровец –20, Зелениково – 9, Странец – 14 и Нераспределен- 72.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: Потребна е нова Специјална комисија од експерти
Следна вестСе пофалија со расчистување на картон-населбата под Железничка, но оставија купишта отпадоци