Скопски сообраќај: Возат без возачка дозвола, поминуваат на црвено…

 

Сообраќајната некултура во Скопје никако да спласне. Напротив. Улиците се полни со несовесни возачи. Полицијата уверува дека прави се да ги дисциплинира. Така било и вчера кога МВР вршел контроли во областа на сообраќајот.

-На територијата на град Скопје изречени се вкупно 90 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 14, 8 санкции за непрописно престигнување и обиколување, 10 за возење без возачка дозвола, четири за минување на затворен семафор (црвено светло, соопштуваат од полицијата.

Исто така биле изречени и пет мерки за користење мобилен телефон, две за управување под дејство на алкохол, 36 мерки за непрописно паркирање.

Бројките загрижуваат. Возењето без возачка како и поминувањето на црвено станаа вообичаена работа за многумина во главниот град на Македонија. Полицијата тоа мора уште поревносно да го сузбива.

Од МВР уверуваат дека акциите ќе продолжат, а и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Претходна вестДржавјани од странство не треба да се попишуваат во резидентно население
Следна вестОблачно и студено со повремен дожд