Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Арбен Таравари, pретседател на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на коалицијата ВЛЕН, на новинарско прашање за преговорите за формирање Влада рече дека се очекува преговорите да завршат следната недела.

-Верувам дека следната недела преговорите ќе бидат завршени. Тимовите интензивно работат на владината програма, но истовремено верувам дека од понеделник ќе почне и поделбата на ресорите, рече Таравари.

Таравари е оптимист дека финален договор за формирање Влада ќе биде постигнат до петок.

-Во моментов е многу позитивна атмосфера, има разбирање од двете страни и многу сум оптимист дека до петок, ќе го имаме финален договор за идната влада, изјави Таравари.

Во однос на случувањата во Управниот суд за донесување на решението за прегласување, Таравари рече дека претседателот на Управниот суд врши притисок врз судиите.

-Од утрото имам информации дека има вонреден притисок од претседателот на Управниот суд кој врши притисок врз судиите кои треба да го одработат предметот за прегласување, рече Таравари, додавајќи дека судиите треба да одлучуваат непристрасно и правично.

Претходна вестНародниот правобранител на Албанија отвори предмет за пописот и притисоците врз Македонците
Следна вестПленковиќ, хрватскиот премиер кој доби трет мандат најави прва седница за понеделник