Уапсени сите осомничени за упадот во М-НАВ, извести Обвинителството

Во врска со предметот за случувањата во М-НАВ, Основното јавно обвинителство Скопје извести дека до овој момент лишени од слобода се сите осум лица опфатени со Наредбата за спроведување истражна постапка за кривично дело – Загрозување на воздушниот сообраќај.

Освен петте лица за кои претходно информираше Обвинителството, беше поднесен предлог за определување мерка притвор за уште три лица.

За двајца осомничени, судијата на претходна постапка определи мерка куќен притвор, на која обвинителството веќе вложи жалба, додека за третиот осомничен се очекува одлуката на Судот по предлогот на надлежниот обвинител, додаваат од Обвинителството.

Претходна вестТетовец извадил 80.000 денари од фирмата во која не работел повеќе, поднесена кривична против него
Следна вестЈапонија утре ќе се обиде да слета на Месечината: „Не чекаат 20 минути ужас“