Утро со минусна температура, преку ден сончево со слаб ветер

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно сончево со слаб ветер од северозападен правец. Минималната температура се спушти до -2, а максималната ќе достигне 11 степени.

На останатото подрачје на Македонија метеоролозите предвидуваат студеното утро и појава на магла во одделни котлини. Во текот на денот ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура е во интервал од -8 до 3, а максималната ќе достигне од 9 до 15 Целзиусови степени.

Во следните денови ќе се задржи стабилно време, сончево со мала до умерена облачност и со пониски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштаат под -5 степени. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла и таму температурата ќе остане пониска во текот на денот. Во вторник ќе дува умерен северен ветер.

Претходна вестНаумов и Дивитарова вечерва во МОБ
Следна вестГази Баба и Аеродром одат кон 1.500 заболени од вирусот