Ванковска блиску до целта, Апасиев со дилема: Правиме огномет или да позајмиме Калашњикови од ДУИ

Продолжуваат собирањата на потребните потписи за да се влезе во изборната трка за претседател на Македонија. Се чини „Левица“ и професорката Билјана Ванковска се пред самиот крај на оваа постапка.

Доцна синоќа, лидерот на оваа партија, Димитар Апасиев, преку Фејсбук најави дека денеска работата ќе биде завршена:

-Утре кај ќе го праиме огнометот или да позајмуеме КАЛАШЊИКОВИ од ДУИ“, напиша тој.

Под пораката тој го допишал и бројот „9881“.

Професорката Бикјана Ванковска која е претседателскиот кандидат подржан од оваа партија, пред малку на Фејсбук напиша:

-Ајде, уште овој ден да го исчекор име заедно до конечниот праг кој ќе нѐ направи учесници во изборната битка како и другите. Нема да речам еднакви, ниту рамноправни – бидејќи ние тоа не сме ! Не се служиме со нечесни и неморални средства, не газиме по луѓе, не покажуваме ароганција и триумфализам како оние што глумат народ. Ние СМЕ народот и со народот, кој на сета мака и секојдневни грижи и притисоци, сепак го препознава моментот! Денес е денот на “големите” , оние кои нѐ доведоа до оваа ситуација, да им покажеме дека ни е доста од сопки. Од утре почнува подготовката за изборната битка, за дебатите и средбите со вас, во нашиот заеднички од кон една поинаква Македонија. Ви ветувам програма и дебата каква што овде се плашат и да замислат! Се плашат од нивните надворешни сојузници и внатрешни “коалициски партнери”. Јас немам респект кон никој што ни ја згази самопочитта, достоинството, нѐ ограбува и рекетира за нивен профит. Имам респект за народот на кој му е доста од оваа божем демократија, која се претвори во демократура и демонкратија! И да врне и да вее, тоа за нас ништо не е. Зачекоруваме во Македонската пролет, посочи професорката.

Инаку, до сега потребните потписи ги собраа Бујар Османи, Максим Димитриевски и Арбен Таравари. Блиску до целта е и Стевчо Јакимовски од ГРОМ кому му недоистигаат неколку стотици потписи. Познатиот инфектолог Вело Марковски има над 1100 потписи…

 

Претходна вестУапсени две лица за свирепото убиство во Прилеп, малолетниот го признал делото
Следна вестЛевица: Нема раскол – го чистиме опортунистичкиот џган во нашите редови поддржан од ВМРО-ДПМНЕ