ВМРО-ДПМНЕ: И Пендаровски е дел од пазарџиско-политичката операција наречена попис

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагира на потпишувањето на Указот за прогласување на законот за попис од страна претседателот Стево Пендаровски. За оваа партија тој  станал дел од пазарџиско-политичката операција наречена попис по стандарди на Зоран Заев.

Според опозицијата, наместо реална статистичка слика, очигледно власта е решена да спроведе попис без јасна методологија и без општествен консензус.

-Целта е јасна, Заев прави политички дил за кој веќе почнаа да се шпекулираат бројот на население, проценти и резултати, на кој само треба да се стават врзаните потписи на директорот и заменикот директорот на Заводот за статистика. Тоа е класична политичка операција. Дека ова е политика, а не статистика говори и фактот што целата операција се прави во време на епидемија, кога голем број земји од регионот и Европа ги одлагаат своите пописи за да ги заштитат пред се своите граѓани, но и да добијат прецизна слика. Власта во Македонија напротив, брза, со цел да го скрие својот политички договор, смета ВМРО-ДПМНЕ.

Oд партијата велат дека од ваквиот насилен попис во кој биле одбиени сите конструктивни предлози на опозицијата, штета ќе имаат сите граѓани, а најмногу Македонија.

Претходна вестФилипче се сети дека во светот се продаваат и кинески вакцини
Следна вестПо години седење дома и земање плата, првите 349 „рамковни“ ќе одат на работа