ВМРО-ДПМНЕ: Заев е срам за државата, а неговата оставка е неминовен чекор

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев. Велат последен повод се ставовите изнесени во интервјуто за бугарски медиум.

Опозиционерите преку соопштение велат дека Заев е срам за државата, а после изнесените антидржавни ставови оставката е неминовен чекор.

-Нема Македонец кој не се срами од додворувањето на Заев кон бугарската влада на штета на македонските интереси. Зоран Заев го продава македонскиот идентитет, јазик и историја. Зоран Заев се откажа од Гоце Делчев-црвената линија на македонскиот идентитет. Од среде Скопје Заев кажа дека бугарите биле ослободители во втората светска војна, и со тоа ги израмни македонските партизани со бандити. Зоран Заев се откажа и ја погази жртвата на Орце Николов, Раде Јовчевски Корчагин, Стив Наумов, Вера Јоциќ, Борка Талески, Методија Андонов Ченто, и плејада други знајни и незнајни јунаци кои животот го положија за слободна Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата порача дека Заев не треба да чека народот да го смени, туку треба самиот веднаш да си даде оставка.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера повика на протест за одбрана на црвените линии во преговорите со Бугарија, што ќе се одржи денеска во 18 часот, од СЦ Борис Трајковски до Владата. Протестот, поради запазување на здравјето поради коронакризата, ќе биде со автомобили.

Претходна вестПендаровски со одговор до Заев: Прецизно ги мерам зборовите и ставовите кои ги искажувам
Следна вестПет скопски општини имаат повеќе од 1000 активни случаи на корона вирусот