Во црква се обиделе да украдат пари и го нападнале клисарот, приведени разбојници во Радовиш

Вчера во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и А.К.(37) од Радовиш.

Тие се сомничат дека околу 07.30 часот од црква во Радовиш се обиделе да одземат пари, а откако биле забележани од клисарот во црквата, А.К. физички го нападнала, а С.Р. му се заканил со остар предмет, по што го напуштиле местото.

Во службен разговор во Полициската станица Радовиш тие го признале делото, по што биле задржани. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Претходна вестМинистерството за правда најави промени за Судскиот совет: Да се зголеми судискиот стаж од шест на 15 години, работното искуство од 15 на 20 години…
Следна вестПрогноза на УХМР: Се очекува летово да биде сушно и натпросечно топло