Во Македонија 1.275 нови случаи на Ковид-19, 13 лица починале

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.275 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 502 оздравеа, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 3.331 тестирање. Најголем број случаи се потврдени во Скопје-519, Тетово-85, Прилеп-75 и Куманово-70.

Во Штип се потврдени 36 нови случаи, Струга-30, Велес-47, Битола-69, Охрид-24, Кавадарци-40, Гостивар-55, Гевгелија-22, Струмица-39, Крива Паланка-7, Радовиш-15, Крушево-2, Кочани-20, Пробиштип-13, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-6, Валандово-2, Виница-8, Делчево-7, Кратово-12, Свети Николе-6, Кичево-34, Ресен-6, Неготино-19.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-306, Куманово-25, Штип-17, Прилеп-12, Тетово-12, Струга-9, Велес-12, Битола-14, Охрид-28, Кавадарци-6, Гевгелија-12, Струмица-17, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-3 и Неготино-1.

Починати се 13 лица – еден пациент од Скопје (86), еден од Штип (87), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73), еден од Тетово (71), еден од Струга (31), еден пациент од Битола (65), еден од Охрид (82), еден од Струмица (82), еден од Кочани (72) и еден пациент од Берово (76). Од нив еден пациент е починат вон, другите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36.372, бројката на оздравени пациенти е 22.526, на починати е 1.084, а бројот на активни случаи изнесува 12.762.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се седум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 158 пациенти. На кислородна поддршка се 131 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се осум позитивни и едно дете суспектно на Ковид-19 и 23 возрасни пациенти позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има девет приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 13 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ хоспитализирани се 44 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 71, а во болницата во Штип – 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево и во Кавадарци хоспитализирани се 452 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 338
• Гази Баба – 781
• Аеродром – 950
• Карпош – 834
• Центар – 791
• Кисела Вода – 716
• Ѓорче Петров – 483
• Бутел – 319
• Шуто Оризари – 78
• Студеничани – 29
• Сарај – 57
• Арачиново – 13
• Илинден – 135
• Сопиште – 49
• Чучер Сандево – 38
• Петровец –54
• Зелениково -26
• Странец – 72
• Нераспределен – 117

Претходна вестУбаво: Со реновирањето на старото кино Драчево доби и театар, сцена и матично
Следна вестЖител на Гази Баба дома чувал нелегален пиштол со отстранет сериски број