Во Скопје 1.876 активни случаи, најмногу во Чаир и Аеродром

Во Скопје во моментов како активно заразени се водат 1.876 лица.

Во последното деноноќие, регистрирани се 52 новозаболени во главниот град, а вкупната бројка во земјата за 24 часа изнесува 128.

Според податоците по општини, најмногу заразени има во Чаир – 265 и Аеродром  – 207. Во Гази Баба бројот на активни случаи изнесува 193, а во Кисела Вода 183. Зад нив е Карпош со 164 активни случаи, Центар – 150, Бутел – 133, Ѓорче Петров 129 и Шуто Оризари – 120, Сарај – 109.

Двоцифрен е бројот на заболени во Студеничани – 93, Арачиново – 36, Илинден – 23, Петровец – 20, Чучер Сандево – 12, Сопиште – 22, Зелениково- 7.

Осум лица во главниот град се странци, а 2 се водат како нераспределени.

Претходна вестБензините поевтинуваат, дизелот со иста цена
Следна вестОд форма на јајце до уривање заради парк: Како култната Универзална сала ги „инспирираше“ скопските градоначалници