Времето денес сончево и топло, попладне нестабилно со пороен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Од пладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и изолирана појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 15, а максималната ќе достигне од 21 до 29 степени. UV=6.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност, од пладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за краткотрајно невреме. Минималната температура ќе се спушти до 13, а максималната ќе достигне до 27 степени.

Од петок под влијание на јужно воздушно струење времето ќе биде сончево и топло, а во попладневните часови ќе има услови за локална појава на пороен дожд, грмежи и краткотрајно невреме.

Претходна вестВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира
Следна вестПожар во објект во касарната „Ѓорче Петров“