Затворени два угостителски објекти, работеле и после 23 часот

Во текот на ноќта полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат вршеа контроли во врска со почитување на мерките за заштита од коронавирус.

При контролите констатирано е дека два угостителски објекти, еден во Гази Баба и еден во Аеродром, не се придржувале кон предвиденото работно време и во нив биле затекнати повеќе лица, соопшти МВР.

Од страна на Државниот пазарен инспекторат угостителските објекти се испразнети и затворени и ќе бидат поднесени соодветни поднесоци за непочитување на одлуките од Владата во врска со Ковид-19.

Претходна вестВо Велес превентивно затворени јавните детски игралишта и детските забавни паркови
Следна вестСкопје стана Ломбардија, зошто се чекаше 8 месеци за кампања за носење маски?