1.340 пациенти се лекуваат од вирусот во болниците низ Македонија, има 150 празни кревети

Во ковид-центрите во болниците во Македонија, во изминатите 24 часа, е пријавено дека се лекуваат вкупно 830 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

По извештаите на болниците што пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 79 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 56 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 45 пациенти, во Велес се лекуваат 56 болни, а во Куманово 114 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид-центарот во Охрид хоспитализирани се 100 пациенти, во Прилеп – 106, во ковид-центарот во Гостивар – 64, а во Струга – 33 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 72 пациенти, во Кочани – 18, во Кичево – 10, во Кавадарци – 56, во Гевгелија – 11 лица, а во Дебар – 10 позитивни и суспектни на коронавирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час на час според направените приеми и исписи на пациенти.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот што се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците во земјата е 1.340 и има речиси 150 празни болнички кревети во ковид-центрите.
Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти, со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, велат од МЗ, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид-одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Претходна вестИнспекторатот: Во кругот на Железара работат фирми без елаборати за животната средина
Следна вестНови 1.161 заразени, починати 26, оздравени 806 лица