104 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 918 тестирања, а регистрирани се 104 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-53, Куманово-8, Штип-2, Прилеп-13, Тетово-3, Струга-1, Битола-1, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-1, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-6, Виница-3, Свети Николе-1, Неготино-2.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 539 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-283, Куманово-18, Штип-3, Прилеп-36, Тетово-7, Струга-31, Велес-7, Битола-17, Охрид-50, Кавадарци-25, Гостивар-9, Гевгелија-6, Струмица-6, Крива Паланка-3, Кочани-10, Пробиштип-2, Берово-4, Валандово-2, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-5, Неготино-11.

Починати се 13 лица – четворица пациенти од Скопје (78, 66, 71 и 68), четворица од Прилеп (80, 57, 80 и 50), еден пациент од Велес (74), еден од Охрид (67), еден од Кавадарци (62), еден од Пробиштип (72) и еден пациент од Неготино (78). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86.597, бројката на оздравени пациенти е 67.992, на починати е 2.635, а бројот на активни случаи изнесува 15.970. Од вчерашната статистика се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37.515, активни 9.794
• Куманово 4.890, активни 466
• Дебар 683, активни 136
• Штип 3.382, активни 183
• Прилеп 4.383, активни 357
• Тетово 4.875, активни 693
• Струга 2.094, активни 204
• Велес 2.868, активни 382
• Битола 3.113, активни 376
• Охрид 2.564, активни 399
• Кавадарци 2.289, активни 478
• Гостивар 3.455, активни 424
• Гевгелија 1.217, активни 212 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 208 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.390, активни 432
• Крива Паланка 676, активни 102
• Радовиш 649, активни 74
• Крушево 174, активни 23
• Кочани 1.656, активни 164
• Пробиштип 462, активни 31
• Демир Хисар 238, активни 29
• Македонски Брод 230, активни 13
• Пехчево 165, активни 22
• Берово 543, активни 64
• Валандово 319, активни 32
• Виница 466, активни 65
• Делчево 683, активни 204 (187 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 201, активни 14
• Свети Николе 1.052, активни 65
• Кичево 1.612, активни 174
• Ресен 669, активни 114
• Неготино 1.084, активни 244 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 918 теста се преку: ИЈЗ – 168, ЦЈЗ Скопје – 83, „Авицена“ – 0, „Биотек“ – 94, МАНУ – 72, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 208, „Систина“ со PCR-метода -2 43, лабораторија „Лаор“ – 0, Судска медицина – 0, ЦЈЗ Битола – 0, Инфективна клиника – 1, ГАК – 0, „Синлаб“ – 0, „Ремедика“ – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, ЈЗУ (рапид-тест) – 49, УК Пулмологија со алергологија – 0, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 418.130 тестирања на Ковид-19.

Претходна вестОграбена бензинска пумпа кај Бит Пазар
Следна вестИ диносаурусите ќе стигнат во Скопје, а за Луна паркот ни камче не се фрли