1071 лице казнето за неносење маска, шестмина бегале од изолација

Во текот на изминатото деноноќие во Македонија на 790 лицa им се издадени решенија за изолација, а 214 лицa потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што е констатирано дека шест лица не ги почитувале мерката за изолација и самоизолација. Исто така, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 1071 прекршок.

Претходна вестПоследните десет дена починаа 30 заболени од Ковид – 19
Следна вестПокрај градоначалникот на Гази Баба, уште една вработена е позитивна на Ковид-19