Сопственичката на Лореал стана првата жена со богатство од 100 милијарди долари

Франсоаз Бетeнкур Мејерс, сопственичката на Лореал и најбогатата жена во светот, стана првата жена со богатство од 100 милијарди долари, објави Блумберг. Според индексот на милијардери на Блумберг, Бетенкур Мејерс е 12-та најбогата во светот, пред Мукеш Амбани и зад Карлос Слим, кој неодамна стана првиот човек од Латинска Америка кој ја преминал границата од 100 милијарди долари.

Акциите на Лореал во последниот период се на рекордно високо ниво. Залихите се зголемени за 35% оваа година бидејќи потрошувачите продолжија да трошат на луксузни стоки пo пандемијата. Бетенкур Мејерс и нејзиното семејство поседуваат повеќе од 34 отсто од акциите на компанијата.

Бетeнкур Мејерс e единственото дете на Лилијан Бетeнкур, чиј татко Ежен Шулер ја основал групата Лореал. Таа го наследи имотот на нејзината мајка кога почина во 2017 година.

Најголемата светска козметичка компанија, која поседува широко портфолио на брендови, од Ланком до Мејбелин, заработила над 38 милијарди евра од продажба во 2022 година, според извештаите на компанијата.

На почетокот на оваа година, Лореал го купи австралискиот бренд Аесор во зделка вредна 2,5 милијарди долари, најголемата аквизиција на бренд што некогаш ја направил францускиот гигант.

Богатството на Бетенкур Мејерс сè уште е бледо во споредба со она на Бернард Арно, шеф на ЛВМХ, најголемиот светски производител на луксузни стоки. Тој е вториот најбогат човек во светот, со нето богатство од 179 милијарди долари.

Претходна вестДесет нови лекови ќе се најдат на позитивна листа во јануари
Следна вестНа Љупчо Палевски му е одреден привремен затвор во турскиот град Беликесир