Најбогатиот човек во Азија прави своја верзија на ChatGPT

Конзорциумот кој стои зад Reliance Industries на компанијата на Мукеш Амбани има за цел да ја лансира својата прва услуга во стилот на ChatGPT следниот месец.

Амбани е најбогатиот човек во Азија, а ова е голем чекор во амбициите на Индија да стане сериозен играч на полето на вештачката интелигенција.

Групата BharatGPT, која вклучува дел од највредната индиска компанија и осум поврзани универзитети, понуди увид на големиот јазичен модел во вторникот за време на технолошката конференција во Мумбаи.

Во видеото прикажано на публиката, автомеханичар во јужна Индија го прашал ботот со вештачка интелигенција на неговиот мајчин тамилски јазик, банкар зборувал со алатката на хинди, а програмер од Хајдерабад го користел за пишување компјутерски код, објави Блумберг.

Доколку е успешен како што е планирано, моделот – наречен Хануман по хинду божеството – ќе го претставува пробивот на Индија во брзата трка за развој на технологија за вештачка интелигенција.

BharatGPT предвидува моделот да работи на повеќе од 11 локални јазици на четири главни полиња – тие вклучуваат здравство, менаџмент, финансиски услуги и образование.

Моделот е развиен во соработка со универзитетите на Индискиот институт за технологија, вклучувајќи го и Бомбај, со поддршка на безжичниот оператор „Reliance Jio Infocomm“ и индиската влада.

Претходна вестМаксим Димитриевски кандидат за претседател од ЗНАМ
Следна вестСрбија ќе инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција до 2026 година