520 нови случаи на коронавирус, починаа 12 лицa

Во последните 24 часа се направени 3.023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-4, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-3.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 372 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-150, Куманово-16, Штип-6, Прилеп-18, Тетово-12, Струга-20, Велес-15, Битола-17, Кавадарци-27, Гостивар-14, Гевгелија-9, Струмица-17, Радовиш-7, Кочани-13, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-5, Виница-2, Свети Николе-1, Кичево-5, Ресен-3, Неготино-12.

Починати се 12 лица – четири пациенти од Скопје (88, 50, 82 и 65), еден пациент од Дебар (72), двајца од Струга (79 и 81), два пациенти од Охрид (94 и 66), еден пациент од Струмица (79), од Крива Паланка (59) и еден пациент од Кичево (70). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.117, бројката на оздравени пациенти е 68.364, на починати е 2.647, а бројот на активни случаи изнесува 16.106. Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37.746, активни 9.871
• Куманово 4.912, активни 472
• Дебар 694, активни 146
• Штип 3.392, активни 187
• Прилеп 4.392, активни 348
• Тетово 4898, активни 704
• Струга 2.103, активни 191
• Велес 2.888, активни 387
• Битола 3.123, активни 369
• Охрид 2.586, активни 419
• Кавадарци 2.317, активни 479
• Гостивар 3.480, активни 435
• Гевгелија 1.225, активни 211 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.410, активни 434
• Крива Паланка 688, активни 113
• Радовиш 655, активни 73
• Крушево 176, активни 25
• Кочани 1.663, активни 158
• Пробиштип 467, активни 34
• Демир Хисар 238, активни 29
• Македонски Брод 232, активни 14
• Пехчево 169, активни 26
• Берово 547, активни 63
• Валандово 321, активни 34
• Виница 468, активни 65
• Делчево 690, активни 211 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 203, активни 16
• Свети Николе 1.054, активни 66
• Кичево 1.623, активни 179
• Ресен 670, активни 112
• Неготино 1.087, активни 235 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.023 теста се преку: ИЈЗ – 604, ЦЈЗ Скопје – 76, „Авицена“ – 277, „Биотек“ – 384, МАНУ – 139, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 146, „Систина“ со PCR-метода – 331, лабораторија „Лаор“ – 100, Судска медицина – 5, ЦЈЗ Битола – 15, Инфективна клиника – 2, ГАК – 0, „Синлаб“ – 36, „Ремедика“ – 32, лабораторија во болницата во Козле – 20, ЈЗУ (рапид-тест) – 852, УК Пулмологија со алергологија – 4, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 421.153 тестирања на Ковид-19.

Претходна вестМакедонија оди на ракометниот мундијал во Египет, Чешка се откажа
Следна вестКога ќе почне реконструкцијата на салата „Партизан“?