640 новозаболени и 12 починати од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-272, Куманово-43, Дебар-5, Штип-17, Прилеп-41, Тетово-41, Струга-4, Велес-11, Битола-10, Охрид-24, Кавадарци-41, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-24, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-20, Пробиштип-3, Берово-2, Валандово-3, Виница-4, Делчево-3, Свети Николе-7, Кичево-17, Ресен-4, Неготино-10.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од: Скопје-71, Куманово-5 Дебар-1, Штип-7, Тетово-10, Струга-4, Велес-2, Битола-3, Охрид-3, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-2, Струмица-9, Радовиш-1, Кочани-6, Берово-3, Валандово-3, Свети Николе-2, Кичево-1, Неготино-2.

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 10762, активни 3174

•Куманово 2067, активни 290

•Дебар 315, активни 53

•Штип 1503, активни 181

•Прилеп 1014, активни 278

•Тетово 1827, активни 345

•Струга 762, активни 77

•Велес 469, активни 120

•Битола 500, активни 159

•Охрид 567, активни 137

•Кавадарци 394, активни 141

•Гостивар 1065, активни 118

•Гевгелија 298, активни 159 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 44 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 654, активни 383

•Крива Паланка 195, активни 69

•Радовиш 193, активни 80

•Крушево 21, активни 1

•Кочани 603, активни 195

•Пробиштип 146, активни 18

•Демир Хисар 71, активни 10

•Македонски Брод 98, активни 4

•Пехчево 57, активни 11

•Берово 177, активни 45

•Валандово 89, активни 46

•Виница 158, активни 55

•Делчево 218, активни 121 (45 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 34, активни 8

•Свети Николе 437, активни 64

•Кичево 459, активни 112

•Ресен 214, активни 50

•Неготино 106, активни 48 (16 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2634 теста се преку: ИЈЗ-758, ЦЈЗ Скопје-114, Авицена-562, Биотек-235, МАНУ -193, Жан Митрев (Филип Втори) -288, Систина со PCR метода -161, лабораторија Лаор –64, Судска медицина-51, ЦЈЗ Битола-115, Инфективна клиника-10, ГАК-7, Синлаб-76, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 20 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 115 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 7 деца и 5 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 43, а во болницата во Штип се 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани и Кавадарци се хоспитализирани 262, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•Чаир – 151

•Гази Баба – 379

•Аеродром – 631

•Карпош – 511

•Центар – 484

•Кисела Вода – 366

•Ѓорче Петров – 255

•Бутел – 127

•Шуто Оризари – 19

•Студеничани – 6

•Сарај – 21

•Арачиново – 10

•Илинден – 51

•Сопиште – 26

•Чучер Сандево – 12

•Петровец –20

•Зелениково – 8

•Странец – 16

•Нераспределен- 81

Претходна вест53 годишен скопјанец почина при пад на работното место
Следна вестОбвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка