АА бара разрешување на министерот за здравство и министерот за информатичко општество

Алијанса за Албанците бара разрешување на министерот за здравство и министерот за информатичко општество

Кадровската комисија на Алијансата за Албанците, составен од седум члена, како единствен орган на АА за кадровски прашања, со мнозинство од пет гласа, извести дека одлучиле да му предложат на премиерот разрешување на министерот за информатичко општество и администрација и министерот за здравство.

„Оваа одлука е донесена затоа што преку моќта на министерската функција, но без партиска позиција, двајцата министри спроведуваат дејствија кои се во спротивност со етичкиот кодекс, вклучително и уцени и притисоци врз членовите на АА и вработените, како и денешното јавно кокетирање со ВМРО-ДПМНЕ, посетувајќи го нејзиниот министер“, се наведува во соопштението на Алијанса за Албанците

Претходна вест(Фото) При контрола на сообраќајот во Битола кај возач констатирано присуство на 4.03 промили алкохол
Следна вестСе запали „мерцедес“ во движење, нема повредени