Али Ахмети ќе биде кандидат на ДУИ за претседател на Македонија?

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, влегува во трката за претстојните претседателски избори во Македонија. А1он, повикувајќи се на сигурни извори во партијата, го потврдува овој клучен развој кој треба да ја преобликува политичката динамика на претседателските избори.

Ахмети, лидерот на ДУИ, размислуваше за клучната одлука дали неговата партија треба да излезе со свој кандидат или да даде поддршка зад предлогот на СДСМ. Сепак, моментот што ја промени играта се случи кога Арбен Таравари, претседателот на Алијансата за Албанците и градоначалник на Гостивар , официјално се изјасни за својата кандидатура. Како одговор, Ахмети ги презеде работите во свои раце, одлучувајќи се како кандидат на ДУИ.

Целиот текст можете да го прочитате на изворот А1on.mk

Претходна вестНиколовски: Нашата земја денес ја работат нашите земјоделци, само за овие години во Лозово се доделени 1.400 хектари земјоделско земјиште
Следна вестПлатата на вработените не доцни, постои политичка тенденција да се создаде вештачка криза таму каде што не постои, се огласи ЈСП