Американската сојузна држава Аризона ги забрани речиси сите абортуси

Врховниот суд во Аризона, САД, денеска го оживеа законот од 1864 година со кој се забрануваат речиси сите абортуси, симболична одлука со важни изборни импликации неколку месеци пред претседателските избори во оваа клучна јужна сојузна држава.

Законот од пред речиси 150 години забранува секаков абортус од моментот на зачнувањето, освен ако животот на мајката не е во опасност. Силувањето и инцестот не се сметаат за валидни исклучоци, пренесе Хина.Според пресудата на Врховниот суд во Аризона законот сега станува „спроведлив“ откако беше во мирување со децении.

Судиите веруваат дека ништо не стои на патот на неговото спроведување бидејќи уставната заштита на правата на абортусот беше укината во 2022 година, давајќи ѝ слобода на секоја американска држава да донесе свој закон за абортус.

Одлуката ги зголемува влоговите додека се приближуваат претседателските избори во клучната држава каде во 2020 година Џо Бајден го победи Доналд Трамп за само 10.000 гласови разлика.

Поранешниот републикански претседател во понеделникот изјави дека сака да им даде одврзана рака на американските држави во донесувањето на законите за абортус, доколку се врати во Белата куќа. По одлуката на највисокиот суд во Аризона, претседателот Бајден веднаш го осуди суровиот закон.

 

Претходна вестВанковска: Ги раскинуваме трите договори што влечат надолу
Следна вестМакедонија и 9 други земји се усогласија со дополнителните санкции на ЕУ за ИД и Ал Каеда