Ана Брнабиќ – кандидат за претседател на српското Собрание

Beograd, 3. aprila 2023 - Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabiæ sastala se sa èlanovima delegacije Atlantskog saveta. FOTO TANJUG/SAVA RADOVANOVIÆ/ bs

Српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателот на СНП, Милош Вучевиќ, објавија дека кандидат за претседател на Народното собрание ќе биде Ана Брнабиќ, кандидат за градоначалник на Белград, Александар Шапиќ, а одлуката за мандатар ќе биде соопштено за неколку дена.

Врвот на СНП ги договори кадровските решенија кога е во прашање претседателот на Народното собрание и мандатот за состав на новата влада.

Според информациите, договор за овие две многу значајни места за архитектурата на идната влада е постигнат во вторникот вечерта на состанокот на најтешкото раководство на најсилната политичка опција во државата и се очекува да биде образложено на денешната седница.

Претходна вестМузичар претепан во кафеана во скопско Марино, сопственикот му го искршил и инструментот
Следна вестБочварски во Куманово: Ја засилуваме динамиката на реализација на капиталните инвестиции, над 2 милијарди евра инвестираме во патишта, железници, гасоводи