Арсовска најави кривични пријави за изгласаниот ДУП во Општина Ѓорче Петров

Бурни реакции има во јавноста, но и од партиите откако вчера беше изгласан новиот Детален урбанистички план (ДУП) во Општина Ѓорче Петров. Стевчо Јакимовски, ,,Левица”, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска се дел од оние кои реагираа на донесениот ДУП. По повод вонредната седница и изгласувањето на новиот ДУП во Општина Ѓорче Петров, денеска на прес-конференција се обрати Арсовска.

– Без согласнот од Град Скопје, Советот на општина Ѓорче Петров викендов на седница изгласале измени на Деталниот урбанистички пан (ДУП) со кој се драстично зголемени од 5 ката + поткровје, на 20 ката + поткровје дозволените градби на улицата „Ацо Шопов“, информира денеска на прес-конференција градоначалничката Данела Арсовска.

Како што појасни градоначалничката Арсовска, иако морале да побараат мислење од надлежните институции, општината до Министерството за транспорт и врски доставиле барање, од каде на 16 февруари годинава е добиена согласност и во сабота е поминато на Совет на општината.

Според Арсовска, согласнот за ДУП-от имало само од Агенцијата за катастар на недвижности, а Град Скопје дале две негативни мислења.

Градот Скопје, како што најави Арсовска, ќе поднесе кривична против градоначалникот на општина Ѓорче Петров Александар Стојковски, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, претседателот на Советот на општина Ѓорче Петров Ленче Нелоска и Весна Андреецска, вработена во Министерството за транспорт и врски.

Од Уставниот суд, пак, ќе побара со времена мерка да ја запре примената.

-Нема да дозволиме покрај овие бетонски зданија и изградба на три индустриски објекти од хемиската индустрија како потенцијални катастрофи да се изградат во општина Ѓорче Петров, рече Арсовска.

Претходна вестПовторно поскапување: Од полноќ литар дизел ќе чини 80,5 денари за литар
Следна вестДел од наставниците во Црна Гора започнаа штрајк