Повторно поскапување: Од полноќ литар дизел ќе чини 80,5 денари за литар

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,08% во однос на одлуката од 16.2.2024 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 0,240%, кај дизелот за 2,387%, кај екстра лесното масло за 1,946% и кај мазутот зголемувањето е за 3,469%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,028%.

Претходна вест48 годишен мотоциклист загина откако излетал од патот
Следна вестАрсовска најави кривични пријави за изгласаниот ДУП во Општина Ѓорче Петров