Австрија ќе испраќа осуденици во затворите во Косово

Австрија сака да изнајми косовски затвор каде што осудените криминалци од неевропски земји ќе можат да ја отслужуваат казната. Министерот за внатрешни работи Герхард Карнер разговараше за идејата со данскиот министер за правда Питер Хумелгард во вторникот.

-Притворските места како оние што ги планира Данска на Косово се исто така дел од австрискиот план на канцеларот Нехамер, рече Карнер, цитиран од Политико.

Во 2021 година, Данска потпиша договор со Косово за изнајмување затвор јужно од Приштина. Во замена за 210 милиони евра за 10 години, таму мора да бидат преместени 300 затвореници осудени на депортација. Тој сè уште не е ратификуван од косовскиот парламент и не се спроведува.

Претходна вестРакометарите тренираа во Торшаван, подготвени се за мечот со Фарски Острови
Следна вестПаркингот во Центар денеска е бесплатен