Автобусот со македонски туристи се судрил со два камиони во Италија, возачот загина

Автобусот со македонски туристи кои учествуваше во сообраќајната несреќа во Италија на автопатот меѓу градовите Асколи Пичено и Анкона, се судрил со два камиони, јавуваат италијанските медиуми.

Како што пренесуваат, до верижниот судир дошло денеска околу 10 часот, а во несреќата учествувале два камиони и автобус, пришто загинатиот е возачот на македонскиот автобус.

По судирот, едниот од камионите се запалил во тунел, a причините се’ уште се утврдуваат. Се споменува дека едниот од камионите пренесувал алкохол.

Македонските патници се пренесени во болница, пишуваат италијанските медиуми.

За несреќата претходно информираа од македонското Министерство за надворешни работи, од каде што објавија дека загинатиот возач на автобусот е 59-годишниот Р.И. кој е македонски државјанин, додека полесно повредени се 12 патници од Македонија.

Од МНР велат дека преку Амбасадата во Рим остануваат во комуникација со надлежните италијански институции, кои работат на целосно расчистување на случајот.

Претходна вестНа сила го однела својот невенчан 87-годишен сопруг на нотар за да и го препише имотот
Следна вестСончево со локална облачност, температурата до 28 степени