Бензинот поевтинува, дизелот поскапува

За денар и пол од полноќ се намалува цената на бензините додека цената на дизелот и на екстра лесното масло се зголемува за половина денар, реши денеска Регулаторна комисија за енергетика.

Согласно на одлуката највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат: моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 59,00 денари за литар, моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 61,00 денари, дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС – 50,00 денари за лита а на масло за за горење – Екстра лесно 1 – 50,00 денари. Новата цена на мазутот е 25,968 денари за еден килограм.

Претходна вестБугарски интелектуалци против бугарскиот меморандум: „Европа не нè разбира”
Следна вестПомалку тестирање – помалку новозаразени, четири пациенти починати од вирусот