Бугарското МНР ја повика амбасадорката Руси Поповска поради тврдењата на Пендаровски за македонското малцинство

Македонската амбасадорка во Софија, Агнеса Руси Поповска била повикана на средба во тамошното Министерство за надворешни работи, соопшти прес-центарот на бугарското МНР, јавуваат бугарските медиуми. Средбата е по повод, како што велат, неодамнешните јавни коментари на политичари од соседната земја и невистините тврдења од нивна страна за Бугарија.

-Министерството за надворешни работи категорично се противи на обидот Бугарија и нашите билатерални односи да се вклучат во внатрешната политичка дебата во Република Северна Македонија, вклучително и во контекст на актуелната изборна кампања. Бугарија постојано одржува конструктивен тон и се воздржува од коментирање на постојаните провокации во јавниот простор на Северна Македонија, посочуваат од бугарското МНР и додаваат дека тоа се прави со разбирање дека е неопходно да се обезбеди конструктивна средина за нормално тек на изборниот процес и амбиент на јавен смиреност за да може да се спроведат потребните реформи.

Според официјалните софиски власти, овие напори на Бугарија не се разбрани и не ги ценат одредени фактори во Скопје, кои продолжуваат да ја користат нашата земја како изговор за недостигот на напредок пред граѓаните.

-Уште еднаш ја повикуваме политичката елита во Република Северна Македонија да ја покаже потребната политичка зрелост, да даде конструктивен придонес во спроведувањето на политичките обврски преземени во рамките на компромисот од 2022 година и строго да го почитува Договорот за добрососедство на 2017. Ова е единствената можност за постигнување реален напредок во процесот на евроинтеграциите на земјата за доброто на нејзините граѓани, посочуваат од МНР на Бугарија.

Ваквата реакција се однесува на последната јавна изјава на претседателот и кандидат за втор мандат, Стево Пендаровски, кој пред три дена изјави дека „македонското малцинство во Бугарија со децении е малтретирано и поминува низ голгота“.

-Ми пречи кога некој ги лаже луѓето со години. Излегува дека „тие се неспособни, а ние не само што ќе ја смениме рамката за преговори, туку ќе ги вклучиме и Македонците во бугарскиот Устав“. Зошто утре, ајде денес да ги впишеме Македонците во бугарскиот Устав – нашето малцинство кое е малтретирано со децении, најмалку 70-80 години, поминало низ страшни маки и голгота, но кажете ми каков е тој магичен начин? Како ќе ги внесете во Уставот? Преку владата? Во бугарската влада денес клучен фактор е Бојко Борисов кој го потпиша Договорот за пријателство и добрососедство во 2017 година. И сега овој човек треба да каже дека овој договор не постои, ајде да направиме нов подобар за Македонците? Не верувам во тоа. И морав на ВМРО-ДПМНЕ на таков пародичен начин да им кажам дека не лажат, гледајќи не во очи. За да ги вклучиме Македонците во бугарскиот устав мора да се смени целосно затоа што во него нема малцинства. Не мислам дека светските сили можат да го сменат бугарскиот Устав како што мисли опозициската партија, која смета дека е фактор број еден во светот, рече Пендаровски.

Во септември 2022 година, Руси Поповска беше назначена за амбасадорка во Бугарија.

Претседателските избори во земјава ќе се одржат на 24 април, а на 8 мај заедно со вториот круг ќе се одржат и парламентарните избори.

Претходна вестДенес без струја повеќе делови од Скопје
Следна вестВо Албанија отворена првата воздухопловна НАТО база на Балканот