Чешкиот претседател полесно повреден по сообраќајна незгода

Чешкиот претседател Петр Павел е повреден додека возел мотор, иако не е сериозно, соопшти неговиот кабинет.

-Претседателот е повреден додека возел мотор, соопшти кабинетот на претседателот. „Повредите не се сериозни, но бараат кратко набљудување во болница, додаваат тие.

Павел денеска е пуштен од болница, а откриено е дека се здобил со полесна повреда кога паднал од моторот.

Во соопштението се вели дека распоредот на Павел за следната недела останува во сила, вклучувајќи го и планираното патување во странство, објави Ројтерс.

Павел, 62-годишен поранешен командант на чешката армија и висок функционер на НАТО, ја презеде претседателската функција минатата година, но продолжи да работи на мотоцикли како хоби.

Претходна вест11-годишно момче од Скопје се повредило на справи за вежбање, префрлено во охридската болница
Следна вестПродолжуваат протестите против ископот на „Бехтел и Енка“ кај Прилеп