Честитка од Џафери по повод државниот празник 23 Октомври

Секој нов ден, носи нов предизвик, нови битки кои значат живот, кои го прават животот тоа што е, постојана борба за подобро утре за нас, за нашите млади поколенија и за нашата држава, истакна претседателот на Собранието Талат Џафери по повод државниот празник 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

-Дозволете во мое лично име и од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија да упатам честитки по повод државниот празник 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и да Ви посакам убав празничен ден, поминат во спомен на идејата на револуционерната борба а опкружени од вашите драги и блиски луѓе. Секоја генерација, со своето бреме.

И современата историја, навеудва Џафери во честитката, не става во искушенија кои стојат пред нас на патот на исполнување на нашата зацртана цел и ова е убава прилика да се потсетиме на сите храбри и тешки одлуки кои беа донесени низ годините за градењето на државата и оддавањето почит на големите луѓе со визија и нивната несебична пожртвуваност.

-Идејата за современа, стабилна, успешна и демократска држава која обезбедува добар, квалитетен живот и благосостојба по европски терк и стандарди за сите свои граѓани кои се активни учесници во позитивните промени во Република Северна Македонија е остварлива само ако бидеме сите сплотени кон таа заедничка цел. Само тогаш ќе ја надминеме секоја препрека и невозможното ќе биде возможно! Драги граѓани, нека е честит 23 Октомври!, истакнува претседателот на Собранието Џафери.

Претходна вестПендаровски со честитка за празникот 23 Октомври
Следна вестПронајдена дрога во штипско, приведени три лица