Четворица полицајци убиени при апсење на криминалец во САД

Четворица полицајци загинаа, а уште толку се повредени во престрелка во градот Шарлот во американската сојузна држава Северна Каролина. Според информациите од полицијата, убиен е и напаѓачот.

Началникот на полицијата, Џони Џенингс, на прес-конференција рече дека тројца од убиените полицајци се членови на американската оперативна група за бегалци, која ја сочинуваат полицајци од различни агенции.

Полицајците биле убиени додека биле на пат да апсат осуден криминалец.

-Тие стигнале до куќата каде што бил осомничениот, кога тој почнал да пука во нив, рече Џенингс.

Полицајците возвратиле и осомничениот бил убиен во дворот.

Полицајците потоа отвориле оган во куќата. По тензичен судир, полицијата приведе две лица. Се верува дека најмалку еден од нив пукал кон полицијата.

Покрај четворицата убиени, Џенингс рече дека биле застрелани и четворица полицајци од Шарлот кои биле на местото на злосторството. Еден е во критична состојба, додека тројца се стабилни.

Претходна вест„Левица“ од Битола: Подаваме рака до ВМРО-ДПМНЕ за заедно да не ги донесеме уставните измени
Следна вестЗапочна инсталирање на смарт јавно осветлување близу училишта, градинки, паркови и шеталишта во Центар