ЦУК предупредува: Најавени се локални поројни врнежи со громови, да не се престојува на отворен простор

Предупредување да се одбегнува престој на отворен простор во попладневните чесови издаде денеска Центарот за управување со кризи.

-Внимателно во природа попладне, најавени се локални изолирани поројни врнежи со громови и молњи. Препорачливо е при такви случаи да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја, се наведува во соопштението на ЦУК.

Во инфорамцијата се наведува дека при прошетките во природа може граѓаните да имаат случај да се сретнат со змии и дека можат дури и да бидат гризнати од влекачите.

-Во таков случај и после права самопомош, е корисно да се јават на 112 во ЦУК, при што ќе бидат поврзани со Итната медицинска помош. Ако змијата е отровна, покрај правилната прва самопомош е многу важно и за што пократко време да се добие и медицински третман, се наведува во соопштението.

Се додава дека шШест пожари на отворено се регистрирани во последното деноноќие и сите се изгаснати, а од вчерашните активни пожари нема. Пожарникарите интервенирале за гаснење во: Општина Сарај, кај с. Лака (горела дива депонија); Општина Карпош, во реон на средно Нерези (ѓубриште); Општина Кичево кај с. Колари (стрниште и ѓубриште); Општина Велес, близу с. Ногаевци (ниска вегетација); Општина Куманово; кај Градски гробишта покрај ул. „Перо Чичо“ (ниска вегетација) и во Општина Струмица во полето кај с. Баница (гореле дива депонија, трска и ниска вегетација).

Претходна вестВо Меморијалниот центар на Холокаустот ќе биде отворена изложба посветена на д-р Александар Сингер
Следна вестОд јануари „Комунална хигиена“ отстрани 150 диви депонии на скопското подрачје, ќе се преземе ли нешто да се запрат несовесните граѓани?