Ден на жалост во Русија за загинатите во терористичкиот напад во Москва

Во Русија денеска е ден на национална жалост за загинатите во терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ во близина на Москва.

Според последните податоци на Рускиот истражен комитет, во нападот загинале 133 лица, а повеќе од 100 се повредени.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека нападот во „Крокус“ е крвав, варварски терористички чин и вети дека сторителите, организаторите и извршителите на злосторството ќе бидат казнети.

Вооружени напаѓачи во петокот вечерта влегоа во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во Красногорск, кај Москва, и почнале да пукаат кон посетителите, а потоа фрлиле запаливи средства, што предизвикало пожар.

Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија вчера соопшти дека во врска со нападот се приведени 11 лица, меѓу кои и четири лица кои биле директно инволвирани во терористичкиот напад.

ФСБ наведе дека оружјето што го користеле напаѓачите во „Крокус“ било однапред подготвено во скривалиште и дека напаѓачите се обиделе да избегаат со автомобил, упатувајќи се кон руско-украинската граница.

Според ФСБ, напаѓачите имале намера да ја преминат границата и имале контакти на украинска страна.

Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава, но официјална Москва не ја коментираше информацијата.

Претходна вестДПА го дефинираше учеството во коалицијата на ДУИ
Следна вестДенес ВМРО-ДПМНЕ ќе ја промовира програмата Платформа 1198