Десет возачи во Скопје возеле пијани

Во рамките на акциски сообраќајни контроли вчера на територијата на град Скопје изречени се вкупно 179 казни, а од нив 10 за управување на возилото под дејство на алкохол, соопшти денеска МВР.

Освен ова, изречени се и 28 санкции за управување со брзина поголема од дозволената а казнети се и 22 лица за возење без возачка дозвола, 17 за нерегистрирани и технички неисправни возила, девет за користење на мобилен телефон и осум за поминување на затворен семафор (црвено светло).

Од МВР најавуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Претходна вестВо ковид центрите се лекуваат 798 пациенти, има 450 слободни кревети
Следна вестДвајца обвинети за верижен судир на автопатот Велес – Скопје во кој загина едно лице а повеќе беа повредени