ДИК го утврди редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Актуелниот претседател Стево Пендаровски ќе биде прв кандидат на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори откако Државната изборна комисија денеска ги констатираше редните броеви на претседателските кандидати на изборното ливче за првиот круг на 24 април.

Втора ќе биде кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, трет на ливчето ќе се најде Стевчо Јакимовски од ГРОМ, на позиција број четири е Бујар Османи кандидат на ДУИ, кандидатката на Левица, Билјана Ванковска Цветковска е на реден број пет, Арбен Таравари од Алијанса и Европскиот сојуз за промени е шести, додека градоначалникот на Куманово и кандидат на ЗНАМ, Максим Димитриевски е последен на гласачкото ливче.

Претходна вестТешка несреќа на патот кон Љуботен, во сударот на три возила повредени 12 лица
Следна вестОд ноќеска на полноќ ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини 87 денари за литар