Дизелот поевтинува за еден денар, бензините поскапуваат за пола денар

Од ноќеска на полноќ бензините поскапуваат за половина денар, додека дизелот поевтинува за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Според одлуката на РКЕ, литар бензин еуросупер БС-98 ќе чини 85 денари, бензинот еуросупер БС-95 ќе се продава за 83 денари за литар, а литар дизел ќе чини 77 денари.
За 0,5 денари од ноќеска на полноќ се намалува и цената на Екстра лесното масло за домаќинство и ќе чини 75,5 денари за литар. Мазутот, пак, поскапува за 0,409 денари и цената на еден килограм ќе изнесува 43,752 денари.

Претходна вестНад 30 отсто од децата од 6 до 9 години имаат зголемена телесна тежина
Следна вестЏафери: Придонесуваме во развојот на општеството преку обезбедување европски услови за образование