Дури 2.116 оздравени во изминатово деноноќие, 361 новозаразен и 14 починати од корона вирусот

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19, соопшти денеска Министерството за здравство. Од нив во Скопје се 164,  Куманово 17, Тетово 12, Прилеп 15,Гостивар 16, Штип 8, Битола 4, Велес 16, Охрид 13, Струмица 9, Кавадарци 8, Струга 5, Кочани 9, Кичево 10, Гевгелија 2…

-Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца од Тетово, еден од Прилеп, еден од Охрид, двајца пациенти од Струмица и еден пациент од Струга. Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови, се наведѕва во информацијата..

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2.116 оздравени пациенти од Скопје 1489, Куманово 6, Тетово 139, Прилеп 19, Гостивар 58,Штип 8,Битола 80,Велес 45,Охрид 3, Струмица 55, Кавадарци 35, Струга 5, Кочани 15, Кичево 33, Гевгелија 23, Неготино 26, Свети Николе 10, Делчево 16…

Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на Ковид -19.

-Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88749, бројката на оздравени пациенти е 71592, на починати е 2696, а бројот на активни случаи изнесува 1446, се наведува во информацијата.

Претходна вестЉупчо Димовски е новиот претседател на СПМ
Следна вестМакедонија потона против Египет, ќе исплива ли барем на наредниот натпревар?