Епл предупредува: Не ставајте го вашиот iPhone во ориз

Кога мобилниот телефон ќе се навлажни, првото нешто на кое многумина мислат е да го стават во ориз. Истурете вреќичка ориз во сад и закопајте го телефонот, оставете го преку ноќ и проблемот е решен, нели? Не. Покрај тоа, Епл ги предупредува корисниците на iPhone да не го прават тоа.

Ако имате iPhone, ќе забележите дека кога ќе се навлажни, добивате известување со објаснување дека е откриена течност во приклучокот Lightning или USB-C. Пораката ве упатува да се исклучите за да може компонентите да се исушат. Ова може да потрае неколку часа. Слично е како кога вашиот мобилен телефон ви кажува дека станува премногу жешко.

Тоа е всушност едноставен начин вашиот мобилен телефон да ве предупреди дека нешто лошо се случува и да преземе соодветни мерки пред да дојде до трајно оштетување на уредот.

Кога мобилниот телефон ќе се навлажни, многу луѓе посегнуваат по оризот. Не правете го тоа. За многумина, овој трик изгледа во ред бидејќи оризот впива вода, а кога телефонот ќе се навлажни, потребно е што побрзо да се ослободи од водата од уредот со надеж дека ќе избегнете поправка или барем да оштетите неколку компоненти помалку.

Но, според Apple, тоа не е најдобрата идеја. „Не ставајте го вашиот iPhone во вреќа со ориз“, предупредува Apple. „Малите честички од ориз може да го оштетат вашиот iPhone.

Apple, исто така, ги охрабрува корисниците да не ги сушат своите телефони со надворешен извор на топлина или компримиран воздух и да не ставаат туѓи предмети, како што се стапчиња или хартиени крпи, во приклучокот, пишува Unilad.

Претходна вестTатко на 11-годишно девојче во Србија пријавил дека кумот на ќерката ѝ праќал вулгарни пораки и недолично ја допирал
Следна вестЕлмас: За сите нас од Балканот, Модриќ е број 1