Фатена група на дилери, запленети 3,5 килограми марихуната

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Дебар и СВР Скопје-Единица за недозволена трговија со дрога вчера во Скопје разбија група нарко дилери и запленија марихуана.

Околу 11.45 часот на бул. „Борис Трајковски“ во Скопје запрено е возило „Џип“ со скопски регистерски таблички, управувано од В.М. (34) од Скопје, а како сопатник бил М.Г. (29) од Скопје и при извршениот преглед се пронајдени 3,5 килограми марихуана.

-Од преземените дополнителни мерки и активности утврдено е дека организатор на нелегалната продажба е А.М. (27) од Дебар, кој заедно со Ф. П. (29) од Скопје договарале купопродажба на дрогата на паркинг на бул. „Кочо Рацин“. Во 12 часот во близина на транспортниот центар во Скопје приведен е А.М. и при извршен преглед кај него пронајдени се 70.500 денари и 1800 евра кои ги добил за продажбата на дрогата. Во 12.10 часот на паркинг на бул. „Кочо Рацин“ приведен е Ф.П. Во истрагата се обезбедени докази за инволвираност во кривичното дело и за уште две лица: Р.А. (35) и П.Ѓ. (32), соопшти МВР.

По документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Претходна вестАман веќе од возачи далтонисти, полицијата е на потег
Следна вестВреме е Филипче да реагира ревносно околу смртноста на пациентите како што силно реагираше во одбрана на Заев