Функционер од Алијансата за Албанците уапсен во вчерашната акција во Грчец

Претседателот на огранокот на Алијанса на Албанците и советник на партијата во Општина Шуто Оризари, Севдаир Азири е меѓу шест уапсени лица, членови на организирана криминална група, во вчерашната голема полициска акција во село Грчец и на 20 други локации низ Скопје. Од Алијанса за Албанците дека тој бил е суспендиран до крајот на судењето.

Инаку вчера Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на прес-конференција, објави дека за 16 лица ќе бидат изготвени кривични пријави, а во моментот 7 од нив се уапсени, од кои 6 во државата и едно во Шпанија. Полицијата претресла 20 локации, а групата дејствувала од декември 2019 до март 2021 година.

Претходна вестТрајанов: ДУИ и Алијансата на Албанците со 20 пратеници раководеа со 8 министерства, додека СДСМ со 41 пратеник имаше исто 8 министерства
Следна вестЈован Митрески е нов претседател на Собранието, прифатени оставките на Џафери и Ковачевски