Инцидент во касарната Илинден: Старешина бил принуден да пука

На 06.10.2021 во 22.40 часот во СВР Скопје, дежурниот старешина во касарна Илинден пријавил дека стражар – војник, кој бил на стражарско место од страна на ул.„Македонско- косовска бригада“, испукал еден предупредувачки куршум откако кон неговото стажарско место се движеле две машки лица, кои не застанале и продолжиле со движење и по неговото предупредување, по што слушнал неколку истрели од страна на лицата.Полициски службеници излегле на местото и била пронајдена една чаура, соопштија од МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот

Претходна вестПолицаец од Велес фатен при обид за шверцување мигранти од Кина
Следна вестСтудентски саем на книга од 13 до 15 октомври