Јокиќ: Дончиќ ја заслужи МВП наградата

Dec 18, 2023; Denver, Colorado, USA; Dallas Mavericks guard Luka Doncic (77) and Denver Nuggets center Nikola Jokic (15) in the second quarter at Ball Arena. Mandatory Credit: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports

Во репризата од НБА финалето минатата година, Денвер Нагетс беа сигурни против Мајами Хит со 100:88 на Флорида.

По победата, во која постигна за него скромни 12 поени, Србинот беше прашан за средбата во следните денови со бекот на Далас Маверикс, Лука Дончиќ.

-Среќен сум кога ќе го сретнам, да се дружиме, да одиме на вечера, но не се подготвувам поинаку во споредба со другите натпревари, кажал Јокиќ.

Тој ги прокоментира и шансите на Словенецот за МВП наградата.

-Мислам дека заслужува, одлуката не зависи од мене, додал Јокиќ.

Претходна вестТројца мажи тепале две жени со дрва и цевки – им се заканиле и дека ќе ги убијат
Следна вестДецата со три дози ди–те-пер вакцина ќе може да посетуваат градинка, но ќе треба да ја примат и четвртата доза