Како ли успеал да напика 211 мигранти во камион кај Гевгелија?

Спречен шверц со мигранти во Македонија. Имено, синоќа во атарот на селото Стојаково полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи и миграција забележале товарно возило со скопски регистарски ознаки, кое се движело по земјен пат од селото Стојаково кон регионалниот пат Гевгелија – Богданци.

Кога се вклучило на патот и се упатило кон Гевгелија, полициските службеници дале знак за запирање на возилото. При контрола, во возилото биле пронајдени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан. Од нив 144 се од Бангладеш, а 67 од Пакистан. Од вкупниот број на пронајдени мигранти 63 се малолетни лица.

Мигрантите биле пренесени во Прифатниот транзитен центар во Гевгелија за понатамошна постапка, а возачот Е.П.(27) од Скопје биле приведен во Полициската станица Гевгелија и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Претходна вестГраѓаните пак побараа „Правда за Кољо“, го слушнаа ли тоа судиите и власта?
Следна вестНа повеќе од половина скопјани автомобилот им е основно средство за превоз