Казнети 167 возачи во Скопје, 14 поминале на црвено, 10 возеле без дозвола…

Бројот на сообраќајните прекршоци никако значително да се намали, покажуваат и вчерашните контроли на скопската сообраќајна полиција. МВР денеска соопшти дека полицијата во текот на вчерашниот ден санкционира 167 возачи на подрачје на Скопје.

Она што е посебно загрижувачки е тоа што вчера имало голем број на сообраќајни прекршоци кои претставуваат сериозно загрозување на безбедноста во сообраќајот.

-Шеснаесет лица возеле со повеќе од пропишаната брзина, 10 мерки биле изречени за возење без возачка дозвола, 14 санкции за минување на затворен сигнал – црвено светло, девет мерки за користење на мобилен телефон при возење…, информира МВР.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

-Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информираат од МВР.

Претходна вестЦУК: Два пожара на отворено во последното деноноќие, 1.853 повици на 112
Следна вестИзречени 167 казни за возачи во Скопје