Комисијата за заразни болести предлага 14 дневна самоизолација за патниците од Велика Британија

Министерството за здравство информира дека на утринскиот состанок, Комисијата за заразни болести усвои нова мерка – 14 дена самоизолација за сите граѓани кои во Македонија со директни летови ќе дојдат од Велика Британија.

-Оваа нова предлог рестриктивна мерка, за влез во земјава ќе биде предложена на Главниот координативен штаб, а е донесена превентивно по информациите дека нова мутација на корона вирусот, се шири во Англија и според првичните епидемиолошки анализи е позарaзна.

Комисијата за заразни болести засега не ја разгледува опцијата да предложи дополнителна мерка – како задолжителен ПЦР тест за влез во нашата земја, односно да предложи рестриктивна мерка за влез или излез од земјава, соопшти Министерството за здравство.

Оттаму апелираат до сите граѓани кои патуваат да ги почитуваат здравствените протоколи, како задолжително носење заштитна маска во автомобил или друго превозно средство, а превозниците да ја почитуваат мерката за бројот на патници се со цел заштита на здравјето на граѓаните.

Претходна вестДонесен Буџетот за 2021 вреден 4 милијарди евра, за опозицијата расипнички се крадат парите од граѓаните
Следна вестФатени 20 возачи во Скопје кои возеле пијани, а колку не биле фатени…