Комисијата за заразни болести: Угостителските објекти да работат до 18 часот, да нема собирање на плоштади…

Препорака до Владата угостителските објекти да се затвораат во 18 часот, наместо до 21 часот како што беше досега во период од 18 декември до 21 јануари, утврдила денеска Комсијата за заразни заболувања. Ова е дел од мерките кои се предлагаат за овој период со цел да се избегне зголемување на бројот на заболени од ковид 19 во престојниот период на празници.

– Препораките за рестриктивни мерки се насочени во неколку сегменти и тоа во делот на реорганизација на работното време на угостителите, препораки за јавни собири, препораки до верските заедници, до работните организации и препораки кои се однесуваат на работата на рестораните во хотелските објекти, изјави министерот д-р Венко Филипче.

Останува на сила забраната за собири на јавни места и се апелира до единиците за локална самоуправа да го засилат надзорот за почитување и спроведување на оваа мерка. Во престојниот период Комисијата за заразни болести препорачува забрана за групирање по плоштади за дочек и прослава на Новата година како и секаков вид на собири во периодот на празниците.

Комисијата ќе достави и препорака за групирање во станови за престојните празници, а ќе им препорача и хотелите да ги затворат своите ресторани по 21 часот.

Во однос на верските празници, Комисијата за заразни болести укажува на тоа дека на сила е забраната за собири надвор на отворено на повеќе од четири лица, додека внатре во објектите на сила е препораката максималниот  број на лица да е не повеќе од 30 проценти од капацитетот и сите лица да се со маски. 

Предлог на Комисијата е да се забранат секакви прослави во рамките на работните организации.

– Апелираме и препорачуваме да нема домашни собири за престојните празници и да не се излегува од дома по 18 часот доколку за тоа нема потреба- вели министерот Филипче.

Препораките ќе бидаат доставени до Владата во текот на денешниот ден со препорака да стапат на сила од 18 декемви  и да важат до 21 јаунари.

На денешната седница на Комисијата за заразни болести беа присутни и преставници  на Независната угостителска комора кои го изразија несогласувањето со новиот пакет мерки што се однесува на реорганизација на работното време на угоститетелските објекти и доставија до Комисијата нивни предлози.

Претходна вестСашко Николов и Алија Јаоски се новите градоначалници на Штип и на Пласница, опозицијата обвинува за поткуп
Следна вестГо привеле поради марихуана, а му откриле и украдени предмети